Jak začít s jazyky u malých dětí

  Potkávám spoustu rodičů, kteří chtějí pro své děti využít přínosu učení jazyků od malička. Chápou, že angličtina a další jazyky jsou dnes více než pouhými školními předměty a schopnost ovládat je má hlubší význam. Mnozí z těchto rodičů sami začali s dalším jazykem až ve školních lavicích a pro své děti už chtějí zajistit přirozenější způsob osvojení jazyků. Uvědomují si, že čím je dítě starší, tím náročnější je pro ně v dalším jazyce myslet, vyjadřovat se a pustit ho do běžného života.

  1. Do we speak English? Sprechen wir Deutsch? Parlons nous français?

  Nejdřív si zvolte jazyk, který máte rádi. Pokud máte schopnost komunikovat v nějakém jazyce, zamyslete se nad tím, jak tento jazyk může obohatit hry a aktivity, které děláte rádi s dětmi. Není nutné, abyste vy měli tento jazyk na pokročilé úrovni. Pokud máte obavy z výslovnosti, chyb, hoďte je za hlavu. V dnešní době není těžké se obklopit zdroji, díky kterým se děti naučí jazyk správně, i když vy občas nějakou chybu uděláte. Jen připravte své ego na to, že vás dítě bude časem opravovat :)

  2. Oddělte jazyky:

  Je důležité jasně oddělit čas strávený v jednom jazyce od času stráveného v mateřském jazyce a nemíchat je. Vyhraďte si vaši jazykovou chvilku a po tuto dobu mluvte třeba jen anglicky. Skvěle vám v tom poslouží metoda OPOL = one person, one language (jeden člověk, jeden jazyk). Pokud máte v okolí rodilého mluvčího, který by mohl pravidelně mluvit na dítě a hrát si s ním v jiném jazyce, určitě to zkuste.

  Pokud ale vaše okolí není mezinárodní, přizvěte si na pomoc maňáska. Tento plyšový kamarád bude symbolem vašich jazykových chvilek a vždy, když se objeví, budete všichni mluvit jen anglicky. Toto je úžasný způsob, jak zavést do rodiny kamaráda, kterého budou vaše děti milovat. Můžete o něj pečovat, krmit ho, honit se s ním a tropit různé hlouposti. A až se budou vaše děti ptát, proč teď nemluvíte česky, máte jasný důvod! Maňásek je u nás na návštěvě a mluví jen anglicky a tak my budeme taky, aby nám rozuměl. Abyste podpořili ohraničení vašeho jazykového hraní, s maňáskem se vždy přivítejte a na konci hry rozlučte.

  3. Obklopte se hravě jazykem

  Knížky s nahrávkami, hry a didaktické pomůcky v daném jazyce pomůžou vašim dětem jazyk hravě zažít a myslet v něm. Dětem i vám pomůžou udržet pozornost v daném jazyce a zároveň vás krásně navedou, jak hru komentovat. Můžete si tedy užít společný kvalitně strávený čas, který baví i rodiče a to bez obrazovky a CDeček :)

  4. Vyhněte se překladům

  Aby si děti vytvořily silné spojení s jazykem, je důležité nepřekládat, ale spíše používat názorné zobrazení, pohyby a hry. Pokud situaci nerozumí, raději jim ji jinak znázorněte, ukažte prstem, pantomimicky a nebo třeba využijte obrázkových kartiček. Jednodušší začátky s dalšími jazyky budete mít u malých dětí, které jsou ještě zvyklé, že nerozumí všemu, co kolem sebe slyší. A i když se občas tváří, že tady duchem nejsou, věřte, že jazyky absorbují a dokáží ze hry vytěžit mnohem víc, než my dospělí zvládneme postřehnout.

  5. Nečekejte s učením

  Nikdy není brzy začít! Ano, je dokázáno, že i miminko v bříšku už se ladí na rytmus a melodii jazyka. Malé děti jsou jako houba, která nasává nové vědomosti a dovednosti. Zvuky a slovíčka nejdřív napodobují, a to daleko dříve, než začnou mluvit. Nenechte se odradit tím, že ještě vaše batolata nemluví třeba ani česky. Právě v tomto období jsou schopny absorbovat nový jazyk nejefektivněji! Možná budete mít dny, kdy to bude chtít trochu odhodlání z vaší strany, protože vám dítě ještě neodpovídá a očekáváte větší interakci. Věřte, že to ale funguje a každých 5 minut věnovaných vašemu hraní se vám vrátí a brzy budete koukat, jak na vás dítě začne sypat slovíčka a fráze. 

  Zvolili jste si angličtinu a už vám v hlavě šrotuje, jak konkrétně začněte? Hodil by se vám k tomu promyšlený koncept krásných hraček, pomůcek, jazykových knih, který je ready-to-play a ještě se u vás doma pravidelně obmění? Zní to jako sen a ideální řešení pro moderní rodiče, které tady na trhu dosud nebylo- ROTUJÍCÍ JAZYKOVÉ KRABICE.

  Zapojení dalších jazyků do života vašich dětí může být radostným a přirozeným procesem. Využijte hry, zábavu a kreativitu k tomu, abyste jim otevřeli brány k novým světům a dovednostem, které jim i vám zůstanou už na celý život.

  Napsat komentář