Kurz angličtiny pro děti? Ne, díky. My máme krabici.

  Jako rodiče to nemáme snadné. Za den vystřídáme hned několik zaměstnání. Jsme kuchaři, uklízeči, manažeři, pokojské, hlídači, řidiči… ale především maminky a tatínci, kteří jsou tu pro své děti v takové roli, jakou zrovna potřebují. S vidinou odlehčení si ale věci často ještě víc nevědomky komplikujeme. Ano, máme na mysli kroužky.

  Opravdu mi ta hodina týdně stojí za to?

  Učit děti anglicky už odmala se vyplatí. To je bez debat. Většina rodičů vychází z vlastních zkušeností a obecně dostupných možností. A tak hledá dětem jazykový kurz nebo kroužek angličtiny. Ale… opravdu jste se díky hodině týdně naučili anglicky? Nemůže za vaši dobrou úroveň jazyka spíše sledování filmů a seriálů v originále, dennodenní komunikace v práci nebo nutnost se domluvit při cestování?

  Dítě není dospělý – hledejme jiné cesty

  Děti cizojazyčnému kolektivu pravděpodobně pravidelně nevystavíme (vyjma anglické školky). Určitě ani nechceme, aby trávily několik hodin denně před televizí a tabletem, i kdyby vše sledovaly v angličtině. Tak jak dostat další jazyk přirozeně do jejich prostředí, aby ho braly jako samozřejmost pro vlastní fungování?

  Učte děti hrou – doma, bez stresu, a kdykoli oba chcete

  „Natálko, tak pojď. Přestaň si hrát, musíme jít. Přijdeme pozdě. Paní učitelka už se na tebe těší. A děti zrovna tak. Co dneska asi budete dělat? Všechno mi pak musíš povědět. Jsem hrozně zvědavá. Určitě to bude zábava!“ Natálka jen otráveně odloží hračku a začne se neochotně soukat do šatiček. „Mamííí, mně se nechce. Já si chci hrát.“ Maminka Natálku ještě chvíli přemlouvá a motivuje. Ujišťuje ji, jak moc se jí tam bude líbit a kolik užitečného se tam dozví. A myslí to dobře.

  Kurzy angličtiny pro děti už bývají většinou velmi propracované. Jazykové školy mají speciální výukové metody, hravé a kreativní učebnice i neotřelé jazykové pomůcky. Na hodinách se leckde zpívá, tančí, hraje, sledují se zábavná videa a podobně. Děti si mnohdy lekce opravdu užijí a třeba si z nich zapamatují i nějaké to slovíčko nebo frázi. Jenže jakmile se za nimi zavřou dveře jazykové školy, angličtina pro ně přestává existovat.

  Děti jsou rády, že se hodinu zabavily s kamarády. Rodiče si oddechli, že je stihli dovést a vyzvednout včas. A výsledek? Tedy… ten původní, proč jste se pro kurz rozhodli. Rozumí / mluví vaše dítě anglicky?

  A teď to zkusme jinak. „Natálko, co děláš? Vaříš oběd? Tééda, voní to opravdu krásně!“ Natálka si hraje s novou kuchyňkou, co nedávno dostala k narozeninám. Kmitá mezi hrnci a pánvičkami, až za ní vlaje dětská zástěrka. „Může se k tobě přidat i Gregory?“ Natálka nadšeně přikývne. Maminka jde do vedlejšího pokoje a vytáhne z krabice plyšového kamaráda. Nenasytnou gorilu. Natáhne si maňáska na ruku a spustí: „Hi Nathalie, it looks really great! Can I have this soup?“ Natálce se rozzáří oči a odvětí: „Yes,“ a už spěchá Gregoryho obsloužit. Ponoří se do hry. Maminka mluví za Gregoryho anglicky, ptá se Natálky na to, co uvařila a souhlasí / odmítá jídla, která mu Natálka servíruje. Používá jednoduché věty, opakuje dokola obdobné fráze a slovíčka. Natálka reaguje česky, sem tam anglicky. Ale rozumí. S osobní motivací si jazyk postupně osvojí a dost možná pozve Gregoryho za pár dní na svou specialitu.

  Co byste si zvolili vy, kdybyste měli na výběr?

  Obklopte dítě jazykem v jeho přirozeném prostředí

  Hlavních rozdílů mezi kurzem angličtiny a jazykovou krabicí je v zásadě pět.

  Hrajete si kdykoli a kdekoli

  S jazykovou krabicí se nezavazujete ke konkrétnímu dni ani hodině v týdnu. Nemusíte se nikam přesouvat, pokud nechcete. A neřešíte absence. Zvláště pak od podzimu do jara, kdy soplíky útočí v plné síle. A to nejen na zdraví našich dětí, ale i na naše peněženky. Díra v rozpočtu za propadlé lekce leckdy není úplně zanedbatelná…

  Jazyk je součástí denní rutiny dítěte, nijak mu ji nenarušuje

  Malé dítě si většinu dne hraje. A tím se i učí. Tak proč měnit něco, co skvěle funguje? V jazykové krabici najdete plyšáka, anglické knížky plné písniček a pohádek, Montessori pomůcky, didaktické hry nebo třeba materiály ke tvoření. A to vše „ready-to-use“. Nic nevymýšlíte, nic nehledáte. Jen vytahujete věci, na které máte zrovna oba náladu. Denní rutina se tak stává zábavou jak pro děti, tak rodiče. Navíc se nemusíte bát, že vás hračky omrzí. Každý měsíc se můžete těšit na novou krabici plnou dalších úžasných věcí. Jednoduše je vyměníte v Zásilkovně a hrajete si dál.

  S krabicí se rozvíjí nejen děti, ale i rodiče

  Ruku na srdce. Není to skvělý pocit, když víte, že se věnujete dítěti, ale přitom i sobě? Zejména na rodičovské dovolené nemáme tolik příležitostí k seberozvoji a sebevzdělávání. S jazykovou krabicí si tak dopřáváte každodenní kurz angličtiny pro oba. A to pouze společnou hrou. Vzájemně se před sebou nestydíte a ani se nestresujete, že uděláte chybu. Nejste si přece jen jistí správnou výslovností nebo slovíčkem…? Přirozená motivace být aspoň o jeden krok napřed před svým dítětem funguje výborně💡.

  Určitě to znáte. Na kroužek dobíháte s jazykem na vestě a mladším sourozencem v náručí. A i když se váš předškolák už těší na to, jak si hodinu užije, mrňousek se vzteká, kope kolem sebe a dožaduje se okamžitého odchodu. Vytáhnete jeho oblíbenou hračku, zkusíte ho uplatit jídlem, ale nakonec se jen potupně seberete a jdete na chodbu, abyste nerušili ostatní. A stojí vám to vlastně za to? Jazykovou krabici si rozbalíte doma v pokojíčku a hrát si můžete všichni tři. Nejenže společnou aktivitou upevníte rodinné vazby, ale vlastně si i ušetříte práci, když starší dítko, které už v angličtině komunikuje, zapojí to mladší do hry samo. A pokud jsou si vaše děti věkově blízké, budete mít zábavu připravenou pro všechny. Stačí si do krabice přihodit tvořivý materiál pro kolik dětí jen potřebujete.

  V cizím prostředí se děti často chovají úplně jinak. Nezvladatelný rošťák tak může být na lekci tichý a nijak se neprojevující stydlín. A než se v kolektivu dostane ke slovu, ztratí i ten poslední kousek odvahy promluvit. Jako rodiče pak často nabudeme dojmu, že je kurz promarněný čas, jelikož veškeré úkoly plní suverénní a aktivnější děti. Hrou doma se tomu vyhnete. Dítě se cítí bezpečně – nejen z pohledu prostředí, ale i společnosti. Před mámou, tátou, sourozencem nebo babičkou se nestydí. Hru si užije naplno a projeví se přirozeně ve chvíli, kdy potřebuje. A to je nesmírně důležité.

  A teď ta zásadní otázka… mám na to?

  Ano a Ano. Jak schopnostmi, tak finančně. Součástí každé jazykové krabice je „nabušený handbook“, ve kterém najdete ke každé aktivitě návod, jak si hrát. Včetně slovní zásoby, frází a překladů. Spousta materiálů je navíc dodávána už se zvukovou stopou – knížky s přehrávacími tlačítky, nebo s QR kódy. A Google překladač funguje 24/7. Pokud jste se už s angličtinou setkali alespoň ve škole, ztraceni nebudete💪.

  Měsíční předplatné jazykové krabice vč. dopravy vychází na 990 Kč, což odpovídá cca 250 Kč / týden. V porovnání s jazykovým kurzem, kam dochází jen vaše dítě na hodinu týdně, se tak určitě vyplatí. A to neuvažujeme sourozence…

  A teď už si jen na to najít čas…👪

  Rodiče často zmiňují, že se bojí, že nebudou mít na společnou hru se svými nejmenšími tolik času. Ale kolik vám ho ve skutečnosti bere jazykový kroužek? Už jen samotné běhání kolem jeho realizace. Dovozy, odvozy z lekcí, ale taky čas, který strávíte někde poblíž, než hodina skončí. Nebylo by efektivnější, věnovat se třeba 15-30 minut denně společné hře, která něco naučí nejen vaše dítě, ale i vás samotné…? A když zrovna není nálada, nevadí. Prostě hru vynecháte. Bez sankcí, a bez výčitek. Svoboda je totiž naší hlavní myšlenkou. Jak ta jazyková, tak časová nebo finanční. Předplatné můžete kdykoli pozastavit nebo zcela zrušit. Je to jen a jen na vás. 🙂

  Napsat komentář